Product Environmental Declarations

A step forward in ecological strategy

ENVIRONMENTAL DECLARATIONS

Deklaracja środowiskowa – co to jest i kto jej potrzebuje?

Deklaracje środowiskowe produktów EPD III typu (Environmental Product Declarations – EPD) to dokumenty, które zawierają szczegółowe, porównywalne i zweryfikowane informacje na temat wpływu produktu na środowisko na przestrzeni części lub całego cyklu życia. W przypadku materiałów budowlanych, deklaracje środowiskowe są szczególnie ważne, ponieważ branża budowlana jest jednym z największych konsumentów surowców naturalnych, jak również relatywnie dużym emitentem gazów cieplarnianych.

Dzięki certyfikacji EPD przedsiębiorstwa mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami i minimalizować negatywny wpływ wyrobów na środowisko.

image

BENEFITS

Environmental Product Declaration EPD - what are its benefits?

Korzyści z posiadania Deklaracji Środowiskowej Produktów EPD jest wiele, a wśród nich można wymienić m.in.:

  • Zwiększenie konkurencyjności i zaufania do klientów Posiadanie certyfikatu EPD może wpłynąć na pozytywny wizerunek firmy i zwiększyć konkurencyjność produktów na rynku.
  • Przejrzystość i porównywalność Deklaracja środowiskowa EPD dostarcza informacji pozwalających w przejrzysty sposób porównać wpływ konkretnych produktów na środowisko w różnych etapach cyklu życia.
  • Sukces w zamówieniach publicznych Deklaracja Środowiskowa Produktu zwiększa szansę na wygranie przetargów:
    1. za granicą np. Szwecja, Norwegia, Niemcy;
    2. związanych z budową lub renowacją obiektów finansowanych ze środków publicznych;
    3. związanych z certyfikacją budynków np. BREEAM, LEED.
  • Zgodność i wiarygodność Deklaracje EPD przygotowywane są zgodnie z normami ISO 14025 i EN 15804. Dokumenty przygotowane na podstawie ww. norm dają możliwość oceny wpływu wyrobu na środowisko wraz z potencjalną minimalizacją negatywnych oddziaływań związanych z fazą produkcji wyrobu.

Dlaczego firmy ubiegają się o deklarację środowiskową EPD

Deklaracja środowiskowa produktu EPD jest dobrowolnym dokumentem dostarczającym szczegółowych informacji o oddziaływaniu produktu na środowisko. Pomimo braku obowiązku prawnego, wiele firm decyduje się na jej wykonanie, aby wzmocnić wizerunek marki, a także zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność na rynku. Dzięki EPD przedsiębiorstwa mogą lepiej komunikować swoje zaangażowanie w ochronę środowiska oraz spełniać oczekiwania klientów poszukujących ekologicznych rozwiązań.

CREATING DECLARATIONS

What does the process of obtaining an EPD certificate look like with us?

cos
  • Uzyskanie deklaracji środowiskowej EPD wymaga przeprowadzenia kompleksowej analizy cyklu życia produktu, co obejmuje następujące procesy:

  • 1
    zdefiniowanie zakresu:

    określenie zakresu produktów objętych EPD, granic systemu (tj. etapów cyklu życia, które będą brane pod uwagę) oraz jednostki funkcjonalnej bądź deklarowanej;

  • 2
    zebranie danych:

    przedstawienie informacji dotyczących zużycia surowców i ich transportu do zakładu produkcyjnego, wykorzystanie energii oraz emisji zanieczyszczeń;

  • 3
    weryfikacja:

    przeprowadzenie audytu weryfikacyjnego danych wejść i wyjść w cyklu życia;

  • 4
    Ocena Cyklu Życia (LCA):

    przeprowadzenie analizy oddziaływania produktu na środowisko w cyklu życia wykorzystując wcześniej zebrane dane;

  • 5
    opracowanie projektu EPD:

    po weryfikacji strony trzeciej (zgodnie z pkt. 9.4 normy ISO 14025) i akceptacji projektu wydawana jest finalna wersja deklaracji środowiskowej z certyfikatem.

  • Learn more

COLLABORATION

We invite you to cooperate

We cooperate with clients from all over Poland and Europe. Our specialists will efficiently and quickly guide you through the process of creating and obtaining an EPD environmental declaration.

Do you want to learn more about our services?

Our specialists are at your disposal.