
Dowiedz się więcej o deklaracjach środowiskowych
Czym są Deklaracje Środowiskowe EPD? Jak wygląda proces tworzenia deklaracji oraz w jaki sposób może ona pomóc Ci w przekonaniu klientów do Twojego produktu?
Czym są Deklaracje Środowiskowe EPD? Jak wygląda proces tworzenia deklaracji oraz w jaki sposób może ona pomóc Ci w przekonaniu klientów do Twojego produktu?
Deklaracje środowiskowe
Deklaracje środowiskowe produktu dla materiałów budowlanych opisują różne aspekty, takie jak emisje gazów cieplarnianych podczas produkcji, zużycie energii, zużycie wody, emisje zanieczyszczeń do powietrza i wody, zużycie surowców naturalnych i odpadów.
W deklaracjach środowiskowych produktów budowlanych informacje te są podawane w sposób ustandaryzowany, zgodnie z międzynarodowym standardem ISO 14025 i EN 15804. Dzięki temu, deklaracje są łatwe do porównywania i pozwalają na ocenę wpływu różnych produktów na środowisko.
Zweryfikowana deklaracja środowiskowa zachowuje ważność przez pięć lat. Opierając się na publicznie dostępnych EPD, każdy zainteresowany architekt, projektant, inżynier, inwestor, kierownik obiektu czy audytor może dokonać przeglądu wskaźników bilansu ekologicznego i oddziaływania produktów na środowisko.
LCA
Analiza cyklu życia (LCA) jest narzędziem, które pozwala na ocenę wpływu produktu na środowisko. W ramach LCA, jednym z aspektów, które są brane pod uwagę jest emisja CO2, ponieważ gaz ten jest jednym z głównych czynników wpływających na zmiany klimatu.
W ramach LCA, emisja CO2 jest często mierzona w tzw. 'żywotności węglowej' (carbon footprint) lub inaczej 'śladzie węglowym'. Jest to miara całkowitej ilości emisji CO2 (lub równoważników CO2) wyprodukowanych w trakcie cyklu życia produktu. Cykl życia można określać w szczególnych przedziałach
Analizą objęte są procesy wydobycia i transportu surowca oraz produkcji danego wyrobu do momentu dostarczenia go klientowi.
W analizie uwzględnia się materiały i energię w łańcuchu produkcji oraz wszystkie procesy takie jak transport i montaż aż do momentu utylizacji wyrobu.
SKŁADNIKI LCA
Emisja CO2 może być generowana już na etapie wydobycia i transportu surowców naturalnych, które są potrzebne do produkcji danego produktu.
W trakcie produkcji produktu, emisja CO2 może być generowana przez zużycie energii elektrycznej, paliw kopalnych, wody, a także przez emisję zanieczyszczeń do powietrza i wody.
Trzeci etap cyklu życia produktu. Ocenia się w nim wpływ transportu i montażu wyrobów na emisję gazów cieplarnianych
W tym etapie ocenia się wpływ użytkowania produktu na emisję CO2
Oceniany jest wpływ sposobu utylizacji odpadów generowanych podczas produkcji i użytkowania produktu, w tym emisja gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.
DEKLARACJE TYPU III
Deklaracje środowiskowe typu III, czyli tzw. deklaracje EPD (Environmental Product Declarations), mają określone wymagania, które muszą być spełnione, aby były uznawane za oficjalne i wiarygodne. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych wymagań dla deklaracji EPD:
W Polsce EPD nie jest obowiązkowe, natomiast w niektórych krajach UE np. w Szwecji, Danii, Holandii zapisy formalno-prawne taki obowiązek nakładają (dotyczy on głownie wyrobów budowlanych). Ponadto, wiele firm decyduje się na jego dobrowolne uzyskanie z powodu wymagań klientów oraz projektantów. Deklaracja EPD ma relatywnie duże znaczenie przy projektach objętych:
Proces certyfikacji EPD rozpoczyna się od konsultacji wstępnej określającej cel i zakres deklaracji (m.in. zakres wyrobów objętych deklaracją, wybór jednostki deklarowanej/funkcjonalnej, określenie faz cyklu życia). Kolejnym etapem jest przeprowadzenie analizy cyklu życia produktu (LCA) na podstawie danych dostarczonych przez producenta – dzięki uzyskanym wynikom opracowywana jest deklaracja środowiskowa w zgodności z normami ISO 14025 oraz EN 15804. Po weryfikacji zewnętrznej wydawana jest deklaracja EPD. Cały proces wymaga współpracy producenta z ekspertami LCA oraz jednostkami certyfikującymi, dzięki czemu zapewniona jest wiarygodność dokumentu.
Deklaracje środowiskowe produktu (EPD) są wydawane przez instytucje, które posiadają odpowiednie kompetencje do przeprowadzania weryfikacji i oceny zgodności z normami środowiskowymi. W Polsce procesem tym zajmują się najczęściej jednostki certyfikujące, które prowadzą dobrowolną certyfikację EPD, działając w oparciu o normy ISO 14025 oraz EN 15804. Jesteśmy firmą, która ma doświadczenie w przeprowadzaniu klientów przez proces tworzenia i uzyskiwania deklaracji EPD. Klienci z różnych branż mogą liczyć na profesjonalną pomoc naszych specjalistów.
Norma EN 15804 oraz ISO 14025 stanowią podstawę dla tworzenia deklaracji środowiskowych produktów. Norma ISO 14025 definiuje wymagania dotyczące deklaracji środowiskowych typu III, natomiast norma EN 15804 zawęża wymagania deklaracji środowiskowych III typu pod wyroby budowlane. Obie normy są kluczowe dla zapewnienia spójności i wiarygodności informacji zawartych w EPD. Dodatkowo, dla części grup wyrobów (np. drzwi i okien, prefabrykatów betonowych) istnieją również normy uzupełniające c-PCR (Product Category Rules) stanowiące szczegółowe zasady kategoryzacji wyrobów dostosowane pod specyfikację danych produktów.
Posiadanie deklaracji środowiskowej produktu EPD przynosi korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. Dla firm stanowi to sposób na zwiększenie konkurencyjności oraz transparentności w zakresie wpływu produktów na środowisko. Dokument ten pozwala podkreślić zaangażowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju, co zwiększa zaufanie klientów. Dla konsumentów EPD stanowi narzędzie do podejmowania świadomych decyzji zakupowych, umożliwiających wybór produktów o mniejszym wpływie na otoczenie. Firmy posiadające EPD mogą zyskać przewagę rynkową oraz zwiększyć szanse na pozyskanie nowych klientów. Proces certyfikacji pomaga również w identyfikacji obszarów do poprawy oraz w opracowywaniu strategii minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.
Przyszłość deklaracji EPD wydaje się obiecująca. Wzrost świadomości ekologicznej oraz nacisk na zrównoważony rozwój sprawiają, że coraz więcej firm i konsumentów docenia wartość tych dokumentów. Nowe regulacje prawne i zwyczaje branżowe mogą przyczynić się do wzrostu popularności EPD, a w konsekwencji do zwiększenia konkurencyjności i/lub innowacyjności. Warto już teraz zainwestować w certyfikat EPD, aby przygotować się na przyszłe wymagania rynku, gdzie odpowiedzialność za środowisko naturalne stanie się istotnym elementem działalności gospodarczej.